Zalety | Wady |
Elastyczność i skalowalność: Azure umożliwia elastyczne skalowanie zasobów w zależności od zmieniających się potrzeb biznesowych. Koszty: ograniczone koszty „na start” w stosunku do budowania rozwiązań we własnych serwerowniach. Lepsze wykorzystanie infrastruktury poprzez konteneryzację: Docker, Kubernetes, tworzenie oprogramowania w standardzie Cloud Native. Wysoka dostępność: Azure zapewnia wysoką dostępność usług i zasobów dzięki globalnej sieci centrów danych i systemom redundancji. Szeroki zakres usług: Azure oferuje bogaty ekosystem usług, umożliwiając organizacjom budowanie różnorodnych aplikacji i rozwiązań. Bezpieczeństwo: Azure zapewnia zaawansowane funkcje zabezpieczeń, w tym kontrole dostępu, szyfrowanie danych i monitorowanie zagrożeń. Innowacje i rozwój: Microsoft stale wprowadza nowe funkcje i usługi w chmurze Azure, umożliwiając organizacjom wykorzystanie najnowszych technologii w tym AI – Aritificial Intelligence i ML – Machine Learning | Koszty: Niektóre usługi mogą generować koszty, które mogą być wyższe niż w tradycyjnych środowiskach IT. Złożoność: Konfiguracja i zarządzanie złożonymi środowiskami w chmurze może wymagać odpowiedniego przygotowania i umiejętności. Zależność od dostawcy: Korzystanie z chmury Azure wiąże się z zależnością od usług świadczonych przez Microsoft. Integracja: Integracja istniejących systemów z chmurą Azure może wymagać czasu i wysiłku. Ograniczenia lokalizacyjne: Niektóre usługi mogą być ograniczone geograficznie, co może wpływać na dostępność usług w określonych regionach. Ograniczenia prawne dla danych regionów |
Pomimo wykazanych w powyższej tabeli wad, które występują i są analizowane przy podejmowaniu decyzji o wykorzystaniu rozwiązań chmurowych, coraz więcej firm decyduje się na budowanie swoich rozwiązań właśnie w oparciu o rozwiązania chmury obliczeniowej. W mojej ocenie kluczowymi aspektami, które przekonują klientów do chmury obliczeniowej są niskie koszty budowania skalowalnych rozwiązań dostępnych na całym świecie, dostęp do najnowszych rozwiązań oraz możliwość przekazania odpowiedzialności za wybrane warstwy usług na dostawców usług chmury obliczeniowej. Istotnym punktem jest także możliwość budowania rozwiązań hybrydowych, gdzie część rozwiązania bazuje na dotychczasowej infrastrukturze klienta, a inna część realizowana jest już w oparciu o zasoby chmury obliczeniowej.
Bardzo ważnym, dla efektywnego i bezpiecznego korzystania z zasobów chmurowych jest odpowiednio zaprojektowana architektura rozwiązania IT. Chmura obliczeniowa pozwala dany problem rozwiązać na wiele sposobów. Kluczowym zatem jest, aby dobrać dla danego problemu najlepsze rozwiązanie, zapewniające wymagany poziom bezpieczeństwa i takie, które ogranicza koszty generowane dla zastosowanych elementów chmury obliczeniowej.
W celu właściwego projektowani, wdrażania i zarządzania środowiskami chmurowymi Microsoft opracował i udostępnił standardy: WAF (Well-Architected Framework) oraz CAF (Cloud Adoption Framework). Cloud Adoption Framework (CAF) to zbiór najlepszych praktyk, narzędzi i zasobów, które pomagają organizacjom przy procesach migracji do chmury. Well-Architected Framework (WAF) natomiast koncentruje się na zapewnieniu, że rozwiązania w chmurze są zaprojektowane zgodnie z najlepszymi praktykami w obszarach takich jak wydajność, niezawodność, koszty, bezpieczeństwo i efektywność operacyjna. W przypadku projektów migracji do chmury Azure można także skorzystać z usług Azure Migrate.
Warto korzystać z tych standardów i rozwiązań, aby właściwie projektować rozwiązania chmurowe w Azure. Dla wyboru właściwych komponentów można także skorzystać z przygotowanego przez Microsoft drzewa decyzyjnego.